23948sdkhjf

300 millioner i omsætning: Nu skal de spare

Shape Robotics fortsætter væksten på toppen, men nu skal der spares for at holde omkostningerne nede

Omsætningen rundede 300 millioner, men sorte bundlinjetal blev vekslet til røde.

Undervisningsrobot-virksomheden Shape Robotics kom ud af 2024 med et minus på 14,3 millioner kroner på bundlinjen, selvom omsætningen voksede med 130 millioner kroner.

- I en virksomhed som vores, der vokser hurtigt, skal man fortsætte med at investere, komme på nye markeder og finde nye veje til omsætning, siger Mark Abraham, CEO i Shape Robotics, der har base i Bukarest, hovedstaden i virksomhedens største marked, Rumænien.

- Det er det, man kan se i året. Vi har haft et år med store investeringer i image, markeder og branding. Men vi gjorde det også i år, fordi vi har haft råd til det, siger direktøren med henvisning til den rekordhøje omsætning, der er 17 gange større, end virksomheden med hovedsæde i Herlev præsterede i 2021.

Shape Robotics A/S
Regnskabsår 2024 2023
Valuta mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning 301,9 171,2
Bruttofortjeneste 97,8 49,0
EBITDA 17,0 13,4
Resultat af primær drift 0,1 4,7
Resultat før skat -12,2 -0,3
Årets resultat -14,3 2,6
Balancestatus 464,4 273,7
Egenkapital 154,2 130,9
Kilde: Shape Robotics

Nedbringer udgifter

Ikke desto mindre anerkender Mark Abraham, at der skal finpudses nogle ting internt i virksomheden. Derfor har Shape Robotics iværksat en række initiativer med henblik på at skære på omkostningerne.

Virksomheden, der sælger undervisningsrobotter og nøgleklare edtech-løsninger, har ifølge regnskabet 50 fuldtidsansatte, men ifølge Mark Abraham er det egentlige tal omkring 80, når man tæller løst tilknyttede ansatte med. Det er ikke på medarbejderfronten, der skal spares, fortæller han.

Han henviser til en række "skjulte omkostninger" forbundet med blandt andet opkøbet af polske Skriware i slutningen af 2023 og Storykids i 2021. Det kan blandt andet dreje sig om lagerføring og softwaresystemer, hvor tingene har skullet strømlines.

Desuden har man rykket produktionen fra en dansk underleverandør til en rumænsk ditto.

Samlet forventer Shape Robotics at spare 12-15 millioner kroner med ovenstående besparelsestiltag.

Nye markeder gennem samarbejder

Markedsføringen kommer dog stadig til at være en betydelig omkostning i år, fortæller Mark Abraham.

For lige nu er Rumænien fortsat med afstand det største marked for Shape Robotics. Hele 264 af de 301 omsætningsmillioner kommer fra landet. Historisk set har det skyldtes, at EU har været meget villige til at støtte projekter inden for udbredelsen af edtech-løsninger i Østeuropa.

Det marked er der stadig potentiale i, men Shape Robotics og Mark Abraham er på udkig efter nye markeder. I første omgang har de for 2025 udset sig Vietnam, Thailand og Saudi-Arabien.

Det skal blandt andet øge cashflowet i virksomheden, fordi ordrerne i disse lande primært vil være som del af en større samarbejdsaftale med Lenovo. Her er der typisk tale om aftaler med kort levering og ditto betaling.

Om Shape Robotics

  • Edtech-virksomhed stiftet i 2017.
  • Holder til i Herlev nær København.
  • Lancerede først deres Fable-robot, der kan bruges i undervisningssammenhænge, hvor elever selv bygger robotten og lærer om programmering.
  • Har sidenhen udviklet hele klasseværelser med Edtech, de såkaldte Steam-labs, der indeholder blandt andet Fable-robotter, VR-headsets og 3D-printere.

Kilde: Shape Robotics

Regner med vækst

I lyset af ovenstående forventer Shape Robotics at vokse omsætningen med 20-35 procent. Det vil svare til en omsætning på 361-406 millioner kroner.

Ligeledes er forventningen til EBITDA-marginen 8 procent - den landede på 6 procent i 2024.

Mark Abraham kan dog ikke sige noget om, hvordan bundlinjen vil ende.

- Vi har aldrig lovet noget i forhold til bundlinje, vi har aldrig guided på det, fordi vi er en scale-up med fokus på at vokse på toppen.

Flest uden for Danmark

Shape Robotics blev stiftet i 2017.

Shape Robotics' første produkt var Fable-undervisningsrobotten. Robotten bruges i skoler og andre uddannelsesinstitutioner til at undervise i teknologi og programmering.

Siden er de såkaldte SmartLabs blevet en stor del af forretningen. SmartLabs består blandt andet af Fable-robotter men også meget andet edtech-udstyr fra andre producenter, som implementeres som en samlet nøgleklar klasserumsløsning til skoler.

Mark Abraham har været direktør i Shape Robotics siden maj i fjor.

Virksomheden er noteret og har hjemme i Københavns-området, men i dag er det - foruden bestyrelsen - kun økonomiafdelingen, der formelt hører hjemme i Danmark. Resten af de totalt 80 ansatte er cirka 50/50 fordelt mellem Polen og Rumænien.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.064