23948sdkhjf
Annonce

Fordobling hos Nokia

Andet kvartal bød på en fordobling af nettoresultatet hos Nokia, og samarbejdet med Siemens vurderes at være lidt af en guldgrube.
Finske Nokia tog et ordentligt hop op i den økonomiske superliga ved offentliggørelsen af resultatet for andet kvartal i går. Nettoresultatet steg fra 1,1 mia. euro til 2,8 mia. euro. Det skriver EPN.

Specielt samarbejdet med tyske Siemens i Nokia Siemens Network har vist sig at være en rigtig satsning. Ifølge Nokia selv stammer 1,9 mia. euro af nettoindtjeningen fra netop dette samarbejde.

Det flotte resultat skyldes dels, at Nokia har formået at udbygge sin markedsdominans, så virksomheden nu sidder på ca. 40 % af mobiltelefonmarkedet og dels, at man har formået at rationalisere produktionen og spare 1,5 mia. euro om året i lønninger.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.141