Eksporten faldt tilbage i januar efter kraftigt hop i december
Efter at have slået alle rekorder og forventninger i december faldt den danske eksport igen tilbage i januar.
Tal fra Danmarks Statistik viser, at der blev eksporteret danske varer for 177,9 milliarder kroner i januar, når man korrigerer for sæsonudsving.
Det er en tilbagegang på 8,3 procent i forhold til december.
Ser man over de tre seneste måneder, er den samlede eksport steget med 2,2 procent.
Tore Stramer, der er cheføkonom i Dansk Erhverv, noterer sig, at januar normalt byder på en stigning i eksporten.
Han mener dog på baggrund af den store stigning i december ikke, at der er grund til bekymring.
- Dertil er det formentlig store udsving i produktionen inden for medicinalsektoren, der driver faldet i eksporten i januar.
- Det er klart en formildende omstændighed, da medicinalsektorens produktion typisk kan svinge meget fra måned til måned, siger han.
Cheføkonom i Dansk Industri Allan Sørensen konstaterer, at januar ikke blev den start på 2025, som virksomhederne havde håbet på.
Han tror, at danske eksportvirksomheder går en usikker tid i møde.
- Usikkerheden kredser sig især om styrken af det økonomiske opsving hos vores europæiske naboer og den fremtidige adgang til det vigtige amerikanske marked, siger Allan Sørensen.
/ritzau/